ZMIANA PRZEPISÓW W SPRAWIE BHP NA STANOWISKACH WYPOSAŻONYCH W MONITORY

13 Listopada 2023

Od 17 listopada 2023 r., po prawie 25 latach od wprowadzenia tych przepisów, zacznie obowiązywać nowe brzmienie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Pracodawcy mają 6 miesięcy od tego dnia, na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe do nowych przepisów.

Nowe przepisy zmieniają definicję stanowiska pracy ­– według nowych zasad za stanowisko pracy będzie uważana przestrzeń pracy wraz z krzesłem i stołem oraz wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika. W dotychczas obowiązujących przepisach w wyposażenie podstawowe wchodziła również jednostka centralna lub stacja dyskietek, a stół i krzesło oraz mysz były uznawane za wyposażenie dodatkowe lub pomocnicze.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikom pracującym przy ekranach również szkła kontaktowe, jeżeli potrzeba ich stosowania będzie wynikała z zaleceń lekarza (dotychczas obowiązek ten dotyczył jedynie okularów).

Wśród nowości są również specjalne wymogi dotyczące urządzeń przenośnych (laptopów) ­– w przypadku pracy na tego typu urządzeniu (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) stanowisko pracy pracownika powinno zostać wyposażone dodatkowo w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz (dodatkowa mysz i klawiatura jest teraz wymagana w każdym przypadku).

Nowe przepisy nie regulują już tak szczegółowo parametrów, jakie powinno spełniać stanowisko pracy –  zrezygnowano z precyzyjnego określania możliwych kątów nachylenia, odległości itp. elementów wchodzących w skład stanowiska pracy, na rzecz bardziej ogólnych sformułowań, takich jak: zapewnienie dostatecznej przestrzeni pracy, umożliwienie przyjęcia wygodnej pozycji i możliwości jej zmiany podczas pracy, brak konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji, brak wymuszania niewygodnych ruchów głowy i szyi itp.

Zmieniły się również wymagania dotyczące krzesła stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy – zgodnie z nowymi przepisami musi ono zawierać regulowane podłokietniki. W tym przypadku również zrezygnowano z precyzyjnego określania stopnia regulacji elementów krzesła na rzecz bardziej ogólnych sformułowań.

W nowej treści rozporządzenia nie określa się już wilgotność względnej powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy z monitorami, a uchwyt na dokumenty i podnóżek stosuje się teraz tylko na życzenie pracownika.

W przypadku pracy zdalnej pracodawca jest zwolniony z obowiązku organizowania stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dbania o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego. Pracodawca powinien jednak opracować informację zawierającą m.in. zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej, z uwzględnieniem wymagań ergonomii. Dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy zdalnej jest uzależnione od złożenia przez pracownika oświadczenia, zawierającego potwierdzenie, że na stanowisku pracy zdalnej są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej pracy. Zmiana omawianego rozporządzenia może więc powodować konieczność zaktualizowania informacji opracowanych dla pracowników zdalnych.

Bez zmian pozostaje natomiast obowiązek pracodawcy do zapewnienia łączenia przemiennie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała lub co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zapisz się do newslettera K&W, w którym dzielimy się naszymi spostrzeżeniami na temat nowelizacji, trendów, orzecznictwa oraz praktyki. Nie spamujemy! Z subskrypcji możesz zrezygnować kiedy chcesz, ale możesz nas także poprosić o artykuł, którego potrzebujesz.