W 2019 r. zostały wprowadzone Pracownicze Plany Kapitałowe (dalej jako PPK). Zgodnie z nowymi regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2023 r. na podmiot zatrudniający nałożony został obowiązek dokonywania cyklicznego automatycznego wpisu pracowników do PPK. Co 4 lata, począwszy od roku 2023 r., będzie następował automatyczny wpis wszystkich osób pracujących, które ukończyły 18 lat i nie ukończyły 55 lat i dla których zatrudnienie stanowi obowiązkowy tytuł ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Czyli obejmie on zarówno pracowników na umowie o pracę, jak i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych np. na umowę zlecenie.
Pracodawcy zatrudniający co najmniej jedną osobę zobowiązani są do zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla pracownika z minimum 3 miesięcznym okresem zatrudnienia. Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Zwolniony z tworzenia PPK jest mikroprzedsiębiorca – o ile wszystkie osoby zatrudnione odmówią udziału w PPK.
Dodatkowo osoby, które ukończyły 55. rok życia, ale nie ukończyły 70. roku życia, mogą przystąpić do PPK wyłącznie na swój wniosek, przy czym pokreślić należy, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika, o możliwości skorzystania z takiej opcji.
Pracownicy, którzy 4 lata temu zrezygnowali z udziału w programie i w dalszym ciągu nie chcą w nim uczestniczyć, muszą ponownie złożyć pracodawcy deklarację rezygnacji. W innym przypadku pracodawca będzie miał obowiązek zapisać pracownika do PPK i co za tym idzie, potrącać mu składkę z pensji i wpłacać ją na rachunek PPK pracownika. Termin obowiązywania dotychczasowych deklaracji upływa 28 lutego 2023 r.
Pracodawca powinien w terminie do 28 lutego 2023 r. poinformować o ponownym autozapisie wszystkie osoby, które złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 r. Jeśli pracownik złoży deklarację zbyt późno, tj. po 1 kwietnia 2023 r., za miesiące, kiedy był objęty PPK, pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia odpowiednią składkę na PPK. Należy mieć na uwadze, że ewentualne naciski ze strony pracodawców, żeby pracownicy nie zapisywali się do programu i składali wnioski o rezygnację, są niedozwolone, pod groźbą grzywny. Za zniechęcanie uznawana jest np. sytuacja przekazywania pracownikom wypełnionych deklaracji rezygnacji do podpisu.